Danza Española

Danza Española – Spotkania z Tańcem Hiszpańskim

W dniach od 11 do 27 lutego 2016 roku Małgorzata Matuszewska zrealizowała, w ramach wieloletniej współpracy z Instytutem Cervantesa, cykl pt. “Spotkania z tańcem hiszpańskim – Danza Española”. Ideą cyklu było przybliżenie mieszkańcom Warszawy  tańca hiszpańskiego w jego niezwykle bogatej różnorodności. 

Na cykl składały się: nie wyświetlane dotychczas w Polsce materiały filmowe prezentujące prace wybitnych hiszpańskich artystów a także recital, koncert i warsztaty tańca zrealizowane we współpracy z hiszpańskimi tancerzami.

Warszawska publiczność mogła zapoznać się z hiszpańską muzyką i tańcem w czterech stylach Danza Española: klasyki hiszpańskiej, stylizacji artystycznej, tańców regionalnych oraz sztuki flamenco.

Cykl rozpoczął Koncert Inauguracyjny w wykonaniu tancerzy: Elviry Gutiérrez, Manolo Albarracína i Małgorzaty Matuszewskiej. W ramach koncertu  zostały zaprezentowane tańce hiszpańskie w stylu escuela bolera, danza estilizada, flamenco oraz hiszpańskiego tańca dawnego.

W sobotnie wieczory odbyły się projekcje filmów: „Una Rosa para Soler” w reżyserii Arantxy Aguirre – poświęcony twórczości znakomitego kompozytora XVIII wieku Antonio Solera – z udziałem wybitnej pianistki Rosy Torres-Pardo i śpiewaczki flamenco Rocío Márquez; spektakl „ Fuenteovejuna” w choreografii światowej sławy tancerza i choreografa Antonio Gadesa; spektakl Baletu Narodowego Hiszpanii pt. „Sorolla” przedstawiająca tańce różnych regionów Hiszpanii przygotowane przez znakomitych choreografów hiszpańskich:  Arantxa Carmona, Miguela Fuente, Manuela Linan i Antonia Najarro.

Wydarzeniom towarzyszyły warsztaty z hiszpańskiego tańca escuela bolera – prowadzone przez Elvirę Gutiérrez, oraz z tańca flamenco – prowadzone przez Manolo Albarracína.

Cykl zakończył recital tańca hiszpańskiego pt. „Mariemma”. Pianiści Paula Tortuero i Krzysztof Stypułkowski wykonali utwory fortepianowe muzyki hiszpańskiej najznakomitszych kompozytorów Hiszpanii Isaaca Albeniza i Manuela de Falla, które zatańczyła Elvira Gutierrez. Recital poświęcony był pamięci uznanej hiszpańskiej tancerki i choreograf Mariemmy, został ponad to wzbogacony o materiały udostępnione przez Museo Mariemma  w Valladolid  specjalnie na potrzeby tego wydarzenia.